A
I
K
I
D
O
adp-i.cz

Oficiální stránka
Aikido Dojo Plzeň
A I K I D O

Úvod

Akce pro veřejnost

Aikido

Iaido

Kyusho

Dojo

Cvičení

Vybavení

Učitelé

Semináře

Zkoušky

Odkazy

Kontakt

Sponzoring

Multimedia

Informace o klubu

Aikido Dojo Plzeň (dále jen ADP) je občanské sdružení se sídlem v Plzni, kde působí od roku 1992. Stanovy ADP byly registrovány ministerstvem vnitra 14. března 1996. Posláním ADP je zajišťování cvičení a seminářů japonského bojového umění aikido, iaido a dalších tradičních japonských bojových umění. Mezi další aktivity patří odborné přednášky a semináře, které se zabývají dějinami japonských bojových umění a nově i řízením a řešením konfliktů.

Od roku 1996 do roku 2003 jsme byli jedním z hlavních klubů organizace Bohemia Aikikai, v roce 2004 jsme se stali spoluzakladateli České Aikidokai, jejímž hlavním a jediným úkolem je zajišťovat zkoušky na mezinárodně uznávané technické stupně dan udělované organizací Aikikai se sídlem v Japonsku. V roce 1999 jsme se stali členem Plzeňské sportovní unie.

V době začátků v roce 1992 ADP využívalo prostor plzeňského planetária a ZŠ na Americké ulici, kde probíhaly tréninky pod vedením Jiřího Marka a semináře, které vedl Daniel Vaillant. Do roku 1995 ADP aktivně spolupracovalo s Českou Federací Aikido (ČFAI). V posledních letech tréninky probíhají v tělocvičně 31. ZŠ, ul. E. Kránskohorské 10 na Lochotíně a od roku 2000 také na Západočeské Univerzitě. Kromě pravidelných tréninků pořádá ADP také stáže, na které jsou zváni učitelé ze zahraniční i z Čech. Z těch nejvýznamnějších to byli nebo jsou sensei Shoji Nishio (8. dan aikido, 7. dan iaido, 6. dan judo, 5. dan karate a další učitelské diplomy - např. jodo), Kouichi Tanaka (7. dan, Japonsko), Ulf Evenas (7. dan Iwama-ryu, 6. dan aikikai, 5. dan bukiwaza), Stefan Stenudd (7. dan aikido, 4. dan iaido, Švédsko). Semináře s těmito učiteli mají vždy vysokou úroveň a jsou navštěvovány také zahraničními účastníky ze Slovenska, Francie, Dánska, Finska, Litvy, Německa, Španělska, Rakouska, Polska.

Pro udržení vysoké technické úrovně ADP pořádá zájezdy na semináře jak v ČR, tak i v zahraničí.

Připravil Jaroslav Šíp